29.9.2017 15:00 - Děkanský den

Andrej Babiš hostem předmětu 5HP444 Mediální dovednosti

Dne 24. 5. 2017 se na půdě Národohospodářské fakulty VŠE v Praze uskutečnila tisková konference, která byla určena pro studenty Ekonomické žurnalistiky. Hostem byl již exministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Tématem bylo zhodnocení jeho působení na ministerstvu financí a současná politická situace v České republice. Andrej Babiš se ve svém vystoupení dotkl nejen svých úspěchů, ale i politických plánů do budoucna.

Andrej Babiš předstoupil před studenty ve stejný den, kdy byl Milošem Zemanem odvolán z funkce ministra financí. I přes tuto událost se prezentoval velmi energickým a místy humorným projevem. Ve svém úvodním dialogu se věnoval především osobním úspěchům v roli ministra financí. Pochválil spuštění EET, zvýšení důchodů či celkovou ekonomickou situaci v zemi. Dle jeho slov byla Česká republika druhá nejvíce rostoucí ekonomika v Evropě. Posléze dlouze odpovídal na zvídavé dotazy více než dvaceti budoucích žurnalistů.

„Takže jsem dneska dostal padáka! Ono už to tak bývá, že pravda nezvítězila,“ zahájil vesle celou tiskovou konferenci Andrej Babiš. V úvodu také zmínil největší problém celé politiky a celého systému. „Koaliční vláda je absolutní katastrofa. Tu vládu nikdo neřídí, jelikož jsou zde tři koaliční strany. K tomu všemu je zde tragický jednací řád ve Sněmovně, který prodlužuje legislativní proces na strašně dlouho,“ doplnil Andrej Babiš. Mezi další špatné opatření jeho názoru zákon o státní službě a kompetenční zákon.

Ovšem ve svém projevu také zmínil pozitivní věcí. Za jeho působení se schválilo 70 zákonů, zavedla se daňová kobra, jež má hlídat daňové úniky. Díky kontrolnímu hlášení se mnohem lépe vybírají daně a snížil dluh o 70 miliard korun. Na závěr svého úvodního vystoupení vzkázal, že by se nechal inspirovat ze zahraničí. „Estonsko používá digitální daňové přiznání, které lze vyplnit do dvou minut. Švýcarsko má ve vládě pouze sedm ministrů a v Kataru používají k identifikaci oční sken. Z těchto zemí bychom si měli vzít příklad,“ dodává bývalý ministr financí.

V druhé části tiskové konference dostali prostor také studenti Národohospodářské fakulty. Dotazy se týkaly nejen politiky, ale i jeho osobních zkušeností a problémů. Na otázku jednoho ze studentů, jakou má vlastně motivaci a plán do budoucna odpověděl velmi zajímavě: „Chci porazit korupční systém Sobotka – Kalousek.“ Nicméně také zavzpomínal na svá studentská léta a zmínil své neoblíbené předměty, mezi které patřila matematika či účetnictví.

Přístup na tiskovou konferenci měli studenti Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty v rámci předmětu Mediálních dovedností, který je součástí vedlejší specializace Ekonomická žurnalistika.

Pohled studenta 5HP444

Mediální výstupy: